Číslo 1/2011

1. ÚDRŽBA  PŘEDNÍCH  BRZDIČŮ  NA NIVĚ

 

Čas od času se stává, že Lada Niva přibrzďuje. Když se dojíždí například ke křižovatce, tak se zastaví  jakoby sama.

To může mít dvě příčiny: nevracející se pístky brzdičů, nebo je ucpaná některá brzdová hadička. Ta druhá příčina se pozná většinou tak, že když hadičku odpojíme nevytéká brzdová kapalina. Hadičku je pak nutné vyměnit za novou.

Častěji se ale setkáte se zadřenými pístky brzdičů. Po zimním období je vše zoxidované, a pokud jsou i sjeté brzdové destičky, tak se pístky kříží a nevracejí. Někdy stačí sundat prachovky, vše očistit a namazat, dát nové destičky a je zase pokoj. Je to však pouze z nouze ctnost.

Nejlepším řešením je demontovat brzdový třmen od brzdových hadiček,  sejmout gumové prachovky a pístky vytlačit. Válečky lze vytlačit pomocí ručního lisu nebo vyrazit krátkou tyčkou v otvorech průtokových šroubů . Pak „vydloubnout“ těsnicí kroužky (budou nové) a drážky proškrábnout od nečistot . Dále je nutné kouskem smirkového plátna pročistit a zahladit všechny tři otvory pro pístky. To samé se provedeme i s válečky po obvodu . Vše odmastíme benzínem a vyfoukáme.

Při zpětné montáži nasadíme jen nové těsnicí kroužky. Pístky namočíme do brzdové kapaliny a zatlačíme zpět, nakonec nasadíme prachovky .

Dejte pozor, aby byly kolem dokola v drážce rovnoměrně. Po odvzdušnění  brzdové soustavy použijte nové třecí segmenty .